
Magyarországon egy évtized alatt másfélszeresére nőtt a melanómás esetek száma, ez a növekedés az összes rosszindulatú daganat előfordulásának emelkedését megelőzi – derült ki az ELTE közleményéből.
Androidos készülékekre és iPhone-ra is letölthető az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) és a Semmelweis Egyetem (SE) kutatóinak applikációja,
amely gyorsan, egyszerűen és ingyenesen segít a melanoma – a legveszélyesebb bőrrák – korai felismerésében
– olvasható az ELTE közleményben.
A kommünikében ismertették, hogy Magyarországon egy évtized alatt másfélszeresére nőtt a melanomás esetek száma, ez a növekedés az összes rosszindulatú daganat előfordulásának emelkedését megelőzi. Fontos azonban azt is tudni, hogy
a korai stádiumban felfedezett melanoma 99 százalékban gyógyítható
– hangsúlyozták.
Ismertették, hogy Ulbert Attila vezetésével a Semmelweis Egyetem és az ELTE kutatói még 2018-ban hoztak létre egy mesterséges intelligencián alapuló platformot, amellyel nagyon korai fázisban „elcsíphetők” a rosszindulatú bőrelváltozások.
Az emdee Bőr mobilalkalmazásból és a klinikán készült képeket kezelő webes szolgáltatásból áll. A mobilalkalmazással a páciensek lefotózhatják a bőrükön megfigyelt elváltozásokat vagy a már régóta meglévő anyajegyeket, az applikációnak elküldött kép alapján pedig néhány másodperc alatt visszajelzést kapnak, hogy szükséges-e orvoshoz fordulni.
A mobilalkalmazás ingyenesen használható, és az Android-készülékek mellett már iPhone-on is elérhető.
Hozzátették, hogy május a Melanoma Tudatosság Hónapja, ez pedig „kiváló alkalom arra, hogy odafigyeljünk saját és szeretteink egészségére” – írták a közleményben.
Nyitókép illusztráció. Fotó: 123rf.com
***
***